Bulldogs earn Upper Iowa All Conference honors

 

Boys Upper Iowa All Conference

First Team

Colten Connelly, Clayton Ridge, 12

Colin Connelly, Clayton Ridge, 11

Cody Mason, MFL MarMac, 12

Tristen Kautman, MFL MarMac, 9

Trevor Schweinfus, South Winneshiek, 12 

Riley Brockway, Postville, 12

Ethan Steinbronn, West Central, 11

Jacob Butler, Starmont, 11

 

Second Team

Dylan Preston, Clayton Ridge ,12

Austin Schoulte, MFL MarMac, 11

Jordan Rommes, South Winneshiek, 11

Josh Jacobs, Postville, 12

Thomas Hanson, North Fayette Valley, 11

Cameron Schult, Sumner-Fredericksburg, 12

Jalen Tranbarger, Sumner Fredericksburg, 12

Riley Buchheit, Turkey Valley, 12

Isaiah Hopp, Central, 11

 

Honorable Mention

Colten Rastetter, Clayton Ridge, 11

Noah Schultz, MFL MarMac, 12

Adam Lensing, South Winneshiek, 12

Evan Jacobson, Postville, 11

Alex Callahan, North Fayette Valley, 12

Hud Johnston, West Central, 12

Connor Schult, Sumner-Fredericksburg, 10

Ryan Busta, Turkey Valley, 12

Dylon Peterson, Lansing Kee, 11

Dan Franzen, Starmont, 12

Peyton Alexie, Central, 12

Tyler Fisher, Edgewood-Colesburg, 12

 

 

 

Girls Upper Iowa All Conference

First Team

Kari Fitzpatrick, Edgewood Colesburg, 11

Ashley Larson, Sumner-Fredericksburg, 12

Maya Marshall, Sumner-Fredericksburg, 12

Kaylee Darling, Lansing Kee, 12

Payton Poshusta, South Winneshiek, 11

Madelyn Vogt, MFL MarMac, 12

Hayley Bergan, Edgewood-Colesburg, 12

Chloe Reicks, Turkey Valley, 12

 

Second Team

Hayley Vogt, MFL MarMac, 10

Kiana Stender, Central, 11

Erica Armstrong, Clayton Ridge, 11

Savannah Domeyer, Clayton Ridge, 9

Micole Lansing, South Winneshiek, 12

Jessica Eekhoff, Sumner-Fredericksburg, 12

Shelby Reicks, Turkey Valley, 9

Kally Frisch, Sumner Fredericksburg, 12

 

Honorable Mention

Kinsey Juergens, Central, 12

Jasmine Staebler, Clayton Ridge, 11

Alison Kelchen, Edgewood-Colesburg, 12

Ellie Heiderscheit, Lansing Kee, 12

Lexi Dettbarn, MFL MarMac, 11

Shelby Lehmann, North Fayette Valley, 12

Katelyn Wedo, Postville, 12

Mica Moeller, Starmont, 12

Abby Phillips, South Winneshiek, 12

Gabbie Mohs, Sumner-Fredericksburg, 11

Johanna Blazek, Turkey Valley, 11

Jenni Hollinrake, West Central, 12

 

Vogt named to All Regional Team

MFL MarMac senior Madelyn Vogt was named to the All Regional Team.

 

Also earning honors were three players from Hudson— senior Casey Miles and juniors Amanda Cartney and Lindsey Koch. Senior Lisa Feldman from North Butler, senior Channing Wunsch from North Butler and senior Ashley Larson from Sumner-Fredericksburg were named to the team as well.

 
Rate this article: 
No votes yet